Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzypowiatowy Zespół Techników Kryminalistyki

Data publikacji 27.01.2017

„Nie ma zbrodni doskonałej”- to słowa, które często używane są w kontekście skuteczności pracy techników kryminalistyki. To właśnie ich działania na miejscu zdarzenia mają decydujący wpływ na wykrycie sprawcy przestępstwa. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji odbyło się sprawozdanie z ich 2-letniej pracy w Międzypowiatowym Zespole Techników Kryminalistyki.

 

Wczoraj punktualnie o godzinie 10:00 w Sali Narad Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano pracę Międzypowiatowego Zespołu Techników Kryminalistyki. W zespół ten wchodzą Technicy Kryminalistyki z powiatu nowotomyskiego, grodziskiego oraz wolsztyńskiego.

W spotkaniu udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu mł. insp. Jarosław Żurek, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu kom. Sławomir Wenderski, Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wielkopolskim nadkom. Roma Figaszewska, Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. insp. Sławomir Mazurczak, Koordynator Międzypowiatowych Zespołów Techników Kryminalistyki z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu asp. sztab. Sebastian Dropiński, Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu podinsp.. Krzysztof Nowak, Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim asp. sztab. Sebastian Hemerling, Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie asp. sztab. Zbigniew Olszak, Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu Pan Jarosław Zieliński oraz technicy kryminalistyki poszczególnych powiatów.

Podczas spotkania zaproszeni goście nie szczędzili miłych słów skierowanych dla techników kryminalistyki i wielokrotnie podkreślali, że to właśnie ich praca, często rozciągnięta w czasie i pełniona w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przyczynia się do zatrzymywania sprawców przestępstw oraz pozwala określić i odtworzyć rzeczywisty przebieg wszelakich zdarzeń drogowych.

Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wyrazili ogromne uznanie do profesjonalizmu jakim wykazują się nasi technicy.

 

Pierwszy Międzypowiatowy Zespół Techników Kryminalistyki powstał 1 kwietnia 2008 roku i był utworzony właśnie przez powiaty nowotomyski, grodziski oraz wolsztyński. Nasza bardzo dobra współpraca była sygnałem do utworzenia kolejnych zespołów w województwie wielkopolskim.

 

Dopiero 4 listopada 2015 roku, Komendant Główny Policji wydał decyzję nr 347, której rozszerzono działalność tych zespołów na skalę kraju.

W tym miejscu należy napisać kilka słów o samych technikach kryminalistyki. Bo o tym jak ważna jest ich praca  wszyscy wiemy doskonale i nikogo nie trzeba o tym specjalnie przekonywać. Są to policjantki i policjanci o niesamowicie mocnych charakterach z wieloletnim stażem i doświadczeniem w dziedzinie kryminalistyki. Swoją pracę traktują jako pasję i wykonują ją z pełnym zaangażowaniem.

Jak wygląda ich codzienna służba? Otóż dzień pracy technika kryminalistyki jest niepowtarzalny, a każde kolejne zdarzenie różni się diametralnie od poprzedniego.

Po zgłoszeniu o przestępstwie technik wyrusza na miejsce zdarzenia. Tam szczegółowe oględziny, najpierw ujawnianie śladów, potem często niełatwe ich zabezpieczanie. W zależności od rodzaju zdarzenia policjant wykonuje inne czynności oraz stosuje różne metody techniki kryminalistycznej. To nie tylko zabezpieczanie śladów linii papilarnych, ale także mechanoskopijnych, zapachowych, różnego rodzaju odlewów, aż po szczegółowe szkice miejsca zdarzenia drogowego. Ponadto na podstawie analizy zabezpieczonych śladów technik wnioskuje np. o sposobie działania sprawcy, użytych narzędzi itp. Do jego zadań należy również fotografowanie i daktyloskopowanie osób podejrzanych o dokonanie przestępstwa, celem umieszczenia w odpowiednich bazach policyjnych.

Powrót na górę strony