Stałe punkty kontroli autokarów - Aktualności - KPP Nowy Tomyśl

Aktualności

Stałe punkty kontroli autokarów

Data publikacji 05.07.2017

Zapewnianie bezpieczeństwa na drogach powiatu nowotomyskiego to zadanie priorytetowe Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Składa się na to zadanie wiele czynników. Nie tylko kontrole najbardziej uczęszczanych i użytkowanych dróg, czy kontrola prędkości poruszających się tymi drogami pojazdów. To również prewencja. Niewątpliwie do działań prewencyjnych należą kontrole autokarów. Aby podróż autokarem należała do udanych, należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków

Za oknami ładna pogoda i krajobraz staje się coraz piękniejszy. Sucha nawierzchnia z pewnością skłania wielu kierowców do szybkiej i brawurowej jazdy. Sezon letni to przede wszystkim czas wytężonej pracy dla nowotomyskich policjantów.

Prowadzona na szeroką skalę kampania informacyjna odnośnie transportu drogowego, zbiera teraz swoje żniwa. Każdy z uczestników chce i ma prawo bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego wypoczynku. Niestety często zdarzają się nierzetelni przewoźnicy świadczący usługi transportowe, którzy dysponują autokarami o złym stanie technicznym. Zagraża to bezpieczeństwu podróżujących i innych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego też policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu weryfikują docierające do nich sygnały o niesprawnych autokarach. Działają również prewencyjnie i kontrolują autokary na żądanie organizatora danego przedsięwzięcia.

Aby podróż autokarem należała do udanych, pamiętajmy o spełnieniu kilku bardzo ważnych warunków:

- Przed wyjazdem autokaru, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Zrób to najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie kontaktując się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Zapamiętaj – jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, co do stanu kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję !

- Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.

Zapamiętaj – warto czasami poczekać godzinę dłużej na przyjazd policji i spać spokojnie. Wycieczkę można powtórzyć, lecz skutków wypadku drogowego już się nie odwróci.

- Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.

- Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

- Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).

Zapamiętaj – w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami i wychylać się przez okna. Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa przewożone w nim dzieci muszą mieć je zapięte.

- Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek. Kierowcy autobusów powinni stosować się do czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku.

Zatem w sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) nie bądź biernym obserwatorem jego poczynań lecz zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia do zachowania kierowcy koniecznie przekaż je przewoźnikowi.

 

Na terenie powiatu nowotomyskiego wytypowane zostały stałe miejsca kontroli stanu technicznego pojazdów oraz stanu psychofizycznego kierowców.  Miejscami tymi są:

Jednostka

Forma kontroli

Miejsce kontroli

Stały punkt kontroli / kontrola doraźna w miejscu odjazdu autokaru

Lokalizacja

KPP Nowy Tomyśl

Wyznaczono dwa stałe punkty kontroli.

 

W przypadku braku możliwości dojazdu kierującego autobusem
na stały punkt kontrolny, kontrole będą przeprowadzane po uprzednim uzgodnieniu
w miejscu planowanego odjazdu autokaru.

 

1. Parking przed siedzibą WRD w Bolewicach.

2. Plac przy dworcu PKP
w Nowym Tomyślu
na ul. Kolejowej.

 

Telefon kontaktowy 61 44 26 262; 61 44 26 263; 61 44 26 264.

 

Czas i szczegóły kontroli będą uzgadniane doraźnie
z osobami zainteresowanymi, zgłaszającymi potrzebę kontroli.