W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH - Aktualności - KPP Nowy Tomyśl

Aktualności

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH

Data publikacji 13.09.2018

Zbliżający się okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny i niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem właśnie tej grupy osób. Aby zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, funkcjonariusze z nowotomyskiej drogówki podejmą szereg działań ukierunkowanych na poprawę ich bezpieczeństwa.

Liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi niemal ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo pieszych, Policja organizuje zarówno działania kontrolno-prewencyjne, jak też podejmuje szereg przedsięwzięć profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu jakimi są piesi.

W 2017 roku w 8 197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7 587 zostało rannych. Szczególnie niepokojące jest to, że aż 3408 wypadków polegało na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W wypadkach tych zginęło 205 pieszych.

Przeważającą ilość wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, jednakże najwięcej pieszych ginie w zdarzeniach, które sami spowodowali.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. O tym powinni pamiętać zarówno piesi jak i kierowcy. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie stłuczką, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Policjanci apelują w okresie jesienno-zimowym szczególnie do pieszych, aby ci pamiętali o swoim bezpieczeństwie!