Debaty społeczne w gminie Zbąszyń i Opalenica - Debaty społeczne - KPP Nowy Tomyśl

Debaty społeczne

Debaty społeczne w gminie Zbąszyń i Opalenica

dsc_0066_kopiowanie26 października 2016 roku na terenie gminy Opalenica oraz gminy Zbąszyń odbyły się debaty społeczne, dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz nowych form komunikowania się z Policją. Debata miała na celu poznanie potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców w zakresie, co należałoby jeszcze zrobić, aby poprawić stan bezpieczeństwa na terenie danej gminy.

 

 

 

W środowe popołudnie 26 października 2016 roku Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu przeprowadziła dwie debaty społeczne, których tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz nowe formy komunikowania się społeczeństwa z Policją.

Pierwsza z nich odbyła się o godzinie 14:00 w Auli Gimnazjum w Opalenicy. Za stołem prezydialnym zasiadł I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu kom. Sławomir Wenderski, Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Arkadiusz Pelc oraz Komendant Komisariatu Policji w Opalenicy asp. szt. Ryszard Zielewicz.

Trwająca dwie godziny debata społeczna cieszyła się dużym zainteresowaniem. Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Opalenica zasiadło w auli gimnazjum. Najpierw głos zabrał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu, który przywitał wszystkich zebranych gości i zachęcił do aktywnego uczestniczenia w zorganizowanej debacie społecznej. Następnie Komendant Komisariatu Policji w Opalenicy zapoznał zebrane osoby z wynikami pracy osiągniętymi przez policjantów oraz strukturą panującą w jego  jednostce.

Następnie Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Arkadiusz Pelc przedstawił nową koncepcję pracy dzielnicowych oraz zapoznał wszystkie zebrane na sali osoby z nową aplikacją utworzoną przez Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych „Moja Komenda”. Aplikacja ta umożliwia szybki i łatwy kontakt z najbliższą jednostką Policji oraz dzielnicowymi, a także nawiguje zainteresowaną osobę do najbliższej jednostki.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie zagadnienia związanego z wprowadzeniem i funkcjonowaniem map zagrożeń w województwie wielkopolskim. Tą tematykę przybliżył uczestnikom sierż. Paweł Nowak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Po krótce zapoznał wszystkie zebrane osoby do czego służą mapy zagrożeń oraz jakie kategorie zdarzeń można za jej pośrednictwem zgłaszać Policjantom.

{galeria}DEBATY SPOLECZNE/2016/Opalenica{/galeria}

Podobny przebieg miała kolejna debata przeprowadzona tego samego dnia. Punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczęła się debata w gminie Zbąszyń, która zorganizowana została w Zbąszyńskim Centrum Kultury. W tym przypadku przy stole prezydialnym zasiedli I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu kom. Sławomir Wenderski, Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Arkadiusz Pelc, Komendant Komisariatu Policji w Opalenicy asp. szt. Robert Bielaszewski, Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu asp. szt. Andrzej Łaciński oraz przedstawiciel Straży Ochrony Kolei Krzysztof Piskorski.

{galeria}DEBATY SPOLECZNE/2016/Zbaszyn{/galeria}

Po wystąpieniach funkcjonariuszy i przedstawieniu głównych zagadnień debaty społecznej, przyszedł czas na pytania i problemy zgłaszane przez mieszkańców poszczególnych gmin.

Było ich wiele, a każde pytanie, czy problem różniło się od poprzedniego. Począwszy od złego stanu dróg i ich złego oznakowania do nadmiernych prędkości osiąganych przez kierowców.

Na zadawane pytania zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi, a I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu zapewnił wszystkie przybyłe osoby, że zgłaszane przez nich prośby oraz problemy zostały przez niego dokładnie zanotowane i obiecał się nimi zająć w najbliższym czasie.

Podczas spotkania z mieszkańcami gminy Zbąszyń asp. szt. Andrzej Łaciński udzielił krótkiej prelekcji na temat pracy nowotomyskiej Straży Pożarnej oraz o tym, jak ważne jest dbanie o sprawne przewody kominowe, które bez dokonywanego systematycznie przeglądu potrafią się zająć, powodując groźne w skutkach pożary. Podczas tych pożarów może wydzielać się tzw. cichy zabójca - czad. Asp. szt. Andrzej Łaciński zaprezentował mieszkańcom gminy Zbąszyń kilka czujek czadu, które w bardzo prosty sposób mogą nas ustrzec przed niebezpieczeństwem czy też utratą życia.

Wchodzący na debatę otrzymywali do wypełnienia anonimową ankietę dotyczącą samej debaty. Jej wyniki zostaną szczegółowo przeanalizowane i pozwolą na udoskonalenie kontaktu ze społeczeństwem w przyszłości.

Na zakończenie szef nowotomyskich policjantów podziękował mieszkańcom za tak liczne przybycie i już teraz zapowiedział kolejną debatę, która odbędzie się w przyszłym roku.