Komunikaty

UWAGA - zmiana przepisów dotyczących e-papierosów. Nawet 500 zł mandatu.

epapieros_dymKomenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu informuje, że w dniu 8 września 2016 roku w życie weszły znowelizowane przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Aby ustrzec się wysokiego mandatu koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

 

 

 

 

Ze statystyk prowadzonych przez różne portale wynika, ze około 3 procent Polaków pali tzw. e-papierosy. Niby niewiele, ale daje nam to około 2 milionów osób używających tego produktu. 20 maja br. w życie weszła unijna dyrektywa, która wręcz narzuciła obowiązek znowelizowania ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Czego zabrania nam nowa ustawa? Otóż okazuje się, że bardzo dużo. Wprowadziła bowiem całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych (z płynem zawierającym nikotynę) osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Nie wolno również ich reklamować, a producenci i importerzy nie mogą zostać sponsorami imprez sportowych, kulturalnych, zdrowotnych lub oświatowych.

Najważniejsze jednak zmiany nastąpiły  w przepisach dotyczących miejsc, w których mogą one być palone. W znowelizowanej ustawie zakazem objęte zostały takie same miejsca publiczne jak przy normalnych wyrobach tytoniowych tj. na przystankach autobusowych, w tramwajach i pociągach, halach sportowych, szpitalach, szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, lokalach gastronomicznych oraz na placach zabaw.

 

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu przypomina i zarazem przestrzega, że za niestosowanie się do powyższych przepisów grozi kara grzywny w wysokości do 500zł.