Komunikaty

Oświadczenie w sprawie uwag kierowanych pod adresem interweniujących policjantów

gwiazda_policjiW związku z prezentowanym dzisiaj publicznie stanowiskiem osoby zatrzymanej podczas incydentu na ul. Święty Marcin w Poznaniu informuję, że policjanci działali profesjonalnie i zgodnie z prawem.

 

 

 

 

Działania policjantów w trakcie poniedziałkowego zgromadzenia na pl. Adama Mickiewicza oraz podczas interwencji na ul. Święty Marcin w Poznaniu były profesjonalne i zgodne z prawem. Funkcjonariusze interweniowali po tym, gdy zostali zaatakowani przez grupę zamaskowanych osób. Napastnicy rzucali w policjantów kamieniami i środkami pirotechnicznymi. Pięciu policjantów zostało rannych.

Podczas zatrzymywania chuliganów łamiących prawo inni uczestnicy tych zajść usiłowali przeszkodzić policjantom w przywróceniu porządku. Usiłowano także uwolnić zatrzymane osoby. W tego typu sytuacjach policjanci mają prawo użyć wszelkich środków przymusu bezpośredniego, by przywrócić spokój i porządek.

Dzisiejsze publiczne wystąpienie anarchistki, zatrzymanej podczas incydentu za łamanie prawa jest sprzeczne z materiałem dowodowym. Na jego podstawie ogłoszono jej bowiem zarzuty o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta wypełniającego obowiązki służbowe. Wygłoszone słowa niestety wpisują się w schemat wywodzący się z anarchistycznego „poradnika” dla manifestantów. Wynika z niego, że policjantów należy atakować, zatrzymanych uwolnić, pikietować pod komisariatami, a po wyjściu z aresztu skarżyć się na złe traktowanie i nadużycia policjantów. Niestety te podręcznikowe reguły aż nadto zostały wyeksponowane przez tę podejrzaną, jak i inne towarzyszące jej osoby.

Nie ma zgody na fizyczne atakowanie policjantów stojących na straży prawa w Polsce.