Kilka cennych rad - Policja radzi... - KPP Nowy Tomyśl

Policja radzi...

Kilka cennych rad

dsc06892Wiosna to czas, w którym na ulicach po długiej mroźnej zimie pojawia się bardzo wiele osób na rowerach. Osoby te nagminne jeżdżą po chodnikach stanowiąc często poważne zagrożenie dla pieszych jak i jadących ulicami samochodów gdyż kierowca przed swoim samochodem ma rowerzystę, który nie wiadomo skąd się wziął na drodze a nie jednokrotnie zjechał z chodnika na jezdnie wprost pod nadjeżdżający pojazd.

 

Zasady ruchu rowerów są określone w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku w oddziale 11 art. 33

 

Oto kilka rad dla rowerzystów:

 

1. Kupując rower warto pamiętać o wyposażeniu wymaganym przez obowiązujące przepisy prawne :

 

a/ rower powinien być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec
( nożny lub ręczny),

 

b/ dzwonek lub inny nie przeraźliwy sygnał,

 

c/ z przodu światło barwy białej lub selektywnej żółtej,

 

d/ z tyłu światło koloru czerwonego ( może byćmigające ) oraz dodatkowo odblask również w kolorze czerwonym kształtu innego niżtrójkąt.

 

2. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź czy masz sprawne hamulce, działające oświetlenie, dzwonek oraz czy Twój rower wyposażony jest w elementy odblaskowe.

 

3. Stosuj się do znaków i sygnałów na drodze oraz przestrzegaj przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Jeśli masz problem ze znajomością przepisów przed wyjechaniem w trasę dla własnego bezpieczeństwa należy sięz nimi zapoznać.

 

4. W świecie zmotoryzowanym kieruj się zasadą ograniczonego zaufania względem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcami, którzy chcąprzeciąć Twój tor jazdy, abyś mógł ocenić czy Cię widzą.

 

5. Za każdym razem sygnalizuj zamiar skrętu poprzez wystawienie odpowiedniej ręki niezależnie czy jedziesz po jezdni, drodze rowerowej czy chodniku.

6. Jedź z taką prędkością byś mógł zauważyć dziury w drodze, krawężniki, słupki i inne przeszkody mogące pojawić się na Twojej trasie.

 

7.Podczas poruszania się po jezdni

a/ w obrębie skrzyżowania możesz jechać środkiem pasa – rób tak szczególnie wtedy, gdy chcesz skręcić w lewo lub gdy wymaga tego Twoje bezpieczeństwo

b/ skręcając w lewo odpowiednio wcześnie zasygnalizuj ten manewr i upewnij się, że kierowcy za Tobą wiedzą o Twoich zamiarach.

c/ uważaj na zaparkowane samochody – może się zdarzyć, że ktoś wysiądzie z auta bez upewnienia się, że nadjeżdżasz

 

8. Gdy jedziesz ciągiem pieszo-rowerowym lub chodnikiem:

 

ciag_pieszo_rowerowy 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a/ korzystając z ciągu pieszo-rowerowego musisz zachować szczególną ostrożność i ustępowaćmiejsca pieszym

b/ po chodniku zgodnie z przepisami możesz jechać tylko w przypadku, gdy na przyległej jezdni dopuszczono ruch pojazdów z prędkością powyżej 50 km/h a chodnik ma szerokość min. 2 m.; w przypadku złych warunków atmosferycznych lub gdy opiekujesz sięrowerzystą, który nie skończył 10 lat

c/ jadąc po chodniku zawsze musisz ustępować pierwszeństwa pieszym

d/ zgodnie z przepisami nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych

e/ nie dzwoń na pieszych idących po chodniku – lepiej jest użyć słowa przepraszam

f/ jadąc drogą dla rowerów i przejeżdżając przez przejazd dla rowerów po drodze
publicznej rowerzyści maja pierwszeństwo przed pojazdami.

9. Parkując rower zabezpiecz go przypinając go do trwałego elementu o ramę bezpiecznym zapięciem, może to być np.: grubyłańcuch. Zastosowanie cienkiej linki nie zawsze jest dobrym i bezpiecznym zabezpieczeniem.

10.Zgodnie z nowymi przepisami Prawo o ruchu drogowym można przewozić dziecko w wózku rowerowym.

 

 

Porady dla pieszych:

1.     Nie spaceruj po drodze rowerowej podobnie jak nie spacerujesz po jezdni.

2.     Jeśli chcesz przejść przez drogę dla rowerów rozejrzyj się w prawo i w lewo upewniając się, że nie wchodzisz rowerzyście pod koła.

3.     Jeśli idziesz po ciągu pieszo-rowerowym, nie idź jego środkiem, tylko staraj się trzymać tej jego krawędzi, która jest bardziej oddalona od jezdni.

Policja apeluje do tych uczestników ruchu drogowego by podczas jazdy rowerem przestrzegać zasad ruchu drogowego i kierować się zdrowym rozsądkiem. Biorąc pod uwagę warunku atmosferyczne w jakich odbywa się ruch należy wziąć pod uwagę potrzebę stosowania oświetlenia przez wszystkich rowerzystów w zależności od pory dnia i roku.

Prawdopodobieństwo zaistnienia najechania na nieoświetlonego rowerzystę będzie miało miejsce w okresie wiosennym i jesiennym kiedy dni są krótsze. Prawdopodobieństwo to również będzie występowało w czasie złych warunków atmosferycznych ( opady deszczu, mgła). W takim przypadku Policja radzi by rowerzyści muszący jechać w takich warunkach atmosferycznych prócz włączonego oświetlenia założyli na siebie kamizelki odblaskowe, które w światłach nadjeżdżającego samochodu zasygnalizują kierowcom, że przed nim znajduje się rowerzysta.

Analogicznie należy również spodziewać się najechania na pieszego przez rowerzystę, który nie przestrzegając przepisów ruchu o rowerach doprowadzi do takiego zdarzenia podczas szczytu komunikacyjnego jadąc po chodniku.

By ograniczyć i wyeliminować popełniane przez pieszych i rowerzystów wykroczenia Policja prowadzi działania pk: Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, których celem jest eliminacja uchybień, kontrola przestrzegania przepisów przez rowerzystów i pieszych.

Oto kilka przykładowych wykroczeń popełnianych przez rowerzystów:

 

     

  • jazda z niesprawnym oświetleniem ( stan techniczny ) art. 97 KW mandat karny 50 złotych
  • jazda bez oświetlenia art. 88 KW mandat karny 200 złotych.
  • jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych art. 97 KW mandat karny 100 złotych .
  •