Święto Zmarłych - uważaj - Policja radzi... - KPP Nowy Tomyśl

Policja radzi...

Święto Zmarłych - uważaj

1Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, Święto Zmarłych to czas wzmożonego ruchu na drogach, to również czas wzmożonej pracy Policji. Jak co roku apelujemy do Państwa o rozsądek na drodze, dostosowanie prędkości do panujących, często trudnych warunków atmosferycznych. Prosimy też kierowców o szczególną ostrożność przejeżdżając w okolicach cmentarzy. To tam, z nadejściem Dnia Wszystkich Świętych dochodzi najczęściej do potrąceń pieszych.

 

Chcesz bezpiecznie dojechać do celu mamy dla Ciebie kilka rad:


- za kierownicę wsiadaj wypoczęty i przede wszystkim trzeźwy,
- prędkość jazdy dostosuj do panujących warunków na drodze i natężenia ruchu,
- w samochodzie nie pozostawiaj wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
- jadąc pociągiem nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych osób,
- staraj się nie jechać w pustym przedziale.

Policja apeluje też o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach zatłoczonych czyli przy stoiskach z kwiatami i zniczami, w autobusach i na samym cmentarzu. W Dniu Wszystkich Świętych zwiększa się liczba drobnych kradzieży dokonywanych przez kieszonkowców. Na cmentarzu i jego okolicach:


- w miarę możliwości unikaj tłoku,
- nie pozostawiaj choćby na chwilę na grobie lub obok - torebki lub saszetki - może to przyczynić się do szybkiej ich kradzieży,
- dokumenty oraz klucze włóż do wewnętrznej kieszeni płaszcza
- kupując kwiaty lub znicze nie pokazuj ile masz pieniędzy w portfelu i gdzie trzymasz karty płatnicze.

Złodziejem kieszonkowym może być każdy, nawet dziecko czy niewinnie wyglądająca staruszka! Pamiętajmy także przed wyjazdem o właściwym zabezpieczeniu swoich czterech ścian. Dokładnie pozamykajmy wszystkie okna i drzwi. Właśnie w tym okresie w całej Polsce odnotowywany jest wzrost liczby włamań do domów czy mieszkań. Jeżeli posiadacie Państwo rolety antywłamaniowe, pamiętajcie o ich zamknięciu. Proszę pamiętać również o tym, by zakręcić zawory z wodą, gazem. Jeżeli jest to możliwe odłączyć bezpieczniki. Jeśli przechowujecie Państwo na balkonie rowery, apelujemy o zabezpieczenie ich w innym pomieszczeniu. Stojący na balkonie rower pod nieobecność lokatorów to zachęta dla złodziei. Gdy po powrocie stwierdzimy, że dokonano włamania do mieszkania - należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać. Pamiętajcie, nikt nie mieszka sam, apelujemy do tych sąsiadów, którzy pozostaną w miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę na to, co dzieje się wokół Was. Jeżeli stwierdziliście, że w klatce schodowej kręcą się obce osoby, lub ktoś próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał na weekend, należy natychmiast dzwonić na policję - numer 997 .

Policja w tych dniach będzie prowadziła wzmożone działania, aby zapobiegać powyższym niebezpieczeństwom. Ponadto policjanci będą dokonywać kontroli pod kątem ograniczania przestępstw w ruchu drogowym:    

- popełnianych przez nietrzeźwych użytkowników dróg, 

- wynikających z niedostosowania prędkości do obowiązujących ograniczeń i warunków panujących na drodze   

 - z udziałem pieszych użytkowników dróg, którzy w sposób ewidentny naruszają zasady ruchu pieszych. 

Z uwagi, iż w dniu Święta Zmarłych znaczenie wzrasta liczba pojazdów na drogach, dlatego też dla płynności ruchu w niektórych miejscach pojawi się nowa organizacja ruchu. Zmiany są przewidziane tylko w miejscowości Zbąszyń. Tam kierujący chcąc dostać się do cmentarza komunalnego zmuszeni będą kierować się ulicą Topolową, która w tym dniu będzie drogą jednokierunkową. Z kolei wyjeżdżając z cmentarza należy kierować się w stronę miejscowości Strzyżewo. Apelujemy do wszystkich kierujących, aby w tym dniu szczególnie zwracali uwagę na znaki drogowe i sygnały nadawane przez policjantów. Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli bez kolizyjnie dojechać nam do celu. Przypominamy również, iż w dniu 01 listopada w godzinach od 8:00 do 22:00 obowiązuje całkowity zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Kierowców prosimy o wyrozumiałość i zdjęcie nogi z gazu.