II Ogólnopolski Zlot Grup PatPort - Programy profilaktyczno-prewencyjne - KPP Nowy Tomyśl

Programy profilaktyczno-prewencyjne

II Ogólnopolski Zlot Grup PatPort

image008Miniony weekend był dla wolsztyńskich PaT-owiczów czasem spotkań z rówieśnikami z całej Polski. Stało się tak za sprawą II Ogólnopolskiego Zlotu PaTPORTóW, który zorganizowano właśnie w Wolsztynie. Pod flagami PaT-u stanęło około 600 młodych profilaktyków propagujących modę na życie wolne od uzależnień i przemocy. Nie mogło również zabraknąć nowotomyskiej grupy PatPort Kopernik.

 

 

 

 

 

 

14 i 15 maja Wolsztyn gościł młodzież działającą w grupach PaT i PaTPORT. Pretekstem do spotkania był organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wolsztynie oraz Wolsztyński Dom Kultury przy wsparciu lokalnych samorządów II Ogólnopolski Zlot PaTPORTóW.

Na zaproszenie wolsztynian odpowiedziało ponad 30 grup z całego kraju. Wśród obecnych znalazł się oczywiście autor programu „Profilaktyka a Ty” Grzegorz Jach wspierany przez współpracowników z Impresariatu PaT Komendy Głównej Policji.Nie zabrakło również funkcjonariuszy KWP w Poznaniu koordynujących program w całej Wielkopolsce.

Program zlotu realizowany w Miejskiej Sali Sportowej Świtezianka obfitował w wydarzenia artystyczne, podczas których młodzież prezentowała swoje umiejętności wokalne, taneczne, aktorskie oraz bitbox. Poprzez każdą z tych aktywności młodzi ludzie udowadniali, że narkotyki, dopalacze, alkohol oraz inne używki nie są im potrzebne do tego, by w pełni przeżywać swoje życie. Przekonywali, że jest wręcz przeciwnie, a wszystkie te substancje wpływają na ograniczenie własnych możliwości.

Pierwszy dzień Zlotu przeplatany wydarzeniami scenicznymi, wystąpieniami zaproszonych gości oraz wręczaniem nominacji poszczególnym grupom zakończył się Patoteką. Gdy ucichła muzyka i ogłoszono koniec działań na scenie kolejny raz potwierdziło się hasło młodzieży „Na Pacie się nie śpi” – w tej właśnie chwili nadszedł czas wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń, czas bycia obok drugiego człowieka, tak, by nikt nie był sam.

Niedzielny poranek był czasem wyjścia młodzieży poza swój krąg i przedstawiania idei PaT-u mieszkańcom Wolsztyna. Barwny korowód nastoletnich profilaktyków opanował centrum miasta. Młodzież pod flagami PaT-u przeszła ulicami Wolsztyna, by w finale dotrzeć na Rynek. Tu przez kilka godzin każdy chętny mógł uczestniczyć w koncertach oraz przygotowanych specjalnie na tą okazję przez KWP w Poznaniu pokazach tresury psów służbowych. Można było również obejrzeć pojazdy, jakimi poruszają się policjanci w trudnym terenie, a nawet zobaczyć robota wykorzystywanego podczas działań policyjnych pirotechników.

Zlot zakończył odśpiewany przez wszystkich hymn PaT-u pt.  „Nie wracajmy jeszcze na Ziemię”.

 image008

 

 Więcej zdjęć ---> KLIKNIK TUTAJ