Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Ferie zimowe – zadbaj o bezpieczeństwo

Data publikacji 27.01.2017

Przygotowania do ferii. Policjanci ostrzegają przed niebezpiecznymi zabawami na lodzie. Funkcjonariusze Komisariatu Wodnego w Poznaniu przeszli kurs ratownictwa na lodzie.

19 stycznia br. policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach wodnych, przygotowując się tym samym do zbliżających ferii zimowych, podczas których wzmożony jest ruch dzieci i młodzieży na terenach rekreacyjnych. Podczas ćwiczeń wykorzystano specjalistyczny sprzęt – sanie lodowe, a także przedmioty podręczne, które znajdują się w pobliżu np. gałęzie, szalik lub sanki. Przećwiczono również ratownictwo wodne w postaci łańcucha z osób dostępnych. Doskonalenie umiejętności jest powtarzane corocznie, dając pewność skutecznych akcji ratunkowych oraz wykorzystywane profilaktycznie w czasie pokazów i szkoleń dla innych jednostek.

Zima to czas na zabawę w śniegu i na lodowiskach, a zarazem pora występowania zagrożeń charakterystycznych tylko dla tej pory rok. Zapewnienie bezpieczeństwa dla osób przebywających na zamarzniętych akwenach stanowi wyzwanie dla służb policyjnych i ratowniczych, dlatego tak ważna jest profilaktyka tego problemu, rozmowa z dziećmi i młodzieżą, zabezpieczanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i kontrola nabrzeży akwenów. Policjanci z Komisariatu Wodnego jak co roku będą prowadzić szereg akcji profilaktycznych, gdzie przypominają zasady zachowania się zimową porą na terenach wypoczynkowych, nabrzeżach akwenów oraz lodowiskach. Wykorzystywana jest mapa zagrożeń mająca pomóc lokalizacje miejsc niebezpiecznych oraz uniknąć lub ograniczyć do minimum ryzyko wypadku i podejmowania akcji ratowniczych.

Przypominamy, że:

- najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych to sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni,

- należy pamiętać, iż lód jest zawsze niebezpieczny

- dzieci na lodzie zawsze powinny być pod opieką dorosłych,

- jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble, ponieważ pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna- pod warstwą śniegu nie widać przerębli,

- jeśli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg,

- wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić, dlatego powinni zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie: poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania;  zabierzmy pazury asekuracyjne, które ułatwią nam wydostanie się na zewnątrz*.

Akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu natomiast rzeki, które cały czas płyną i są niebezpieczne, gdyż rzadko zamarzają w pełni.

Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.

Niech zimowa pora roku będzie czasem bezpiecznym i przyjemnym pamiętając, iż wchodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach podejmujemy zawsze to ryzyko, że możemy z niego nie wrócić!

Powrót na górę strony