Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 02.02.2017

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu przypomina o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Idea mapy zagrożeń polega na tym, że każdy mieszkaniec powiatu nowotomyskiego może przy pomocy komputera bądź „smartfona” nanieść na określone zagrożenie bezpieczeństwa bądź utrudnienia w infrastrukturze drogowej. Po zaznaczeniu stwierdzonej negatywnej sytuacji każdy może obserwować postępy policjantów w realizacji, czy też eliminacji tego zagrożenia.

Mapa wyposażona jest w trzy widoki: satelitarny i dwa graficzne. Po odpowiednim powiększeniu można bardzo precyzyjnie zaznaczyć miejscy występowania zagrożenia. Takie zgłoszenie sprawy Policji nie spowoduje natychmiastowego pojawienia się patrolu. Chodzi raczej o wskazanie negatywnego zjawiska, które nęka mieszkańców przez dłuższy czas. Do zgłaszania nagłych zagrożeń w dalszym ciągu służy telefon 997 lub 112.


W danej komendzie Policji są wyznaczeni koordynatorzy, którzy sprawdzają mapę, a w przypadku zauważenia wprowadzenia zagrożenia uruchamiają procedurę jego eliminacji. Koordynatorzy mają 48 godzin na zauważenie wprowadzenia zagrożenia. Informację o nim przekazują natychmiast do odpowiedniej komórki lub komisariatu – jeżeli zaznaczono zagrożenie na terenie powiatu, a kolor ikona na mapie zmienia się z zielonego na żółty. Na weryfikację stanu faktycznego policjanci mają kolejne pięć dni. Po tych czynnościach ikona zmienia kolor bądź na czerwony w przypadku potwierdzenia zagrożenia bądź na szary w przypadku kiedy mundurowi nie potwierdzą zaznaczonego niebezpieczeństwa.


Jeżeli sygnał o negatywnym zjawisku potwierdzi się, wówczas policjanci otrzymają wytyczne do częstszego patrolowania zagrożonego miejsca i będą reagować odpowiednio do sytuacji. Do dyspozycji mieszkańców udostępniona jest także instrukcja obsługi, chociaż ta jest bardzo intuicyjna.

Poniżej zamieszczamy kilka wykresów graficznych prezentujących działanie map zagrożeń od 20 września 2016 roku.

 

Powrót na górę strony