Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolili najmłodszych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej!

Data publikacji 26.10.2017

Kilkudziesięciu uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Nądni przeszło szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadził Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Nowym Tomyślu asp. sztab. Marek Madaj, a praktykę przekazywał najmłodszym sierż. Dawid Piskorski. Funkcjonariusz uczył udzielania pomocy osobom, które się np. zakrztusiły, zemdlały, czy nie oddychały. Nie mogło również zabraknąć krótkiej prelekcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nądni uczestniczyli wczoraj w ciekawym zajęciach. Było to szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy z nowotomyskiej komendy wzięło udział kilkudziesięciu uczniów.

Wprowadzeniem do zajęć był krótki wykład Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu asp. sztab. Marka Madaja z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaraz po nim zebrani uczestnicy przeszli do zajęć praktycznych udzielania pomocy osobie poszkodowanej, które prowadził sierż. Dawid Piskorski. Najpierw instruktor pokazał jak należy prawidłowo wykonywać wszystkie czynności ratownicze.

Funkcjonariusz uczył udzielania pomocy osobie, która się np. zakrztusiła, zemdlała, nie oddycha, ma uraz kręgosłupa czy uraz kończyny. Tłumaczył jak działa układ krążenia i jakie znaczenia dla życia ratowanego ma kolejność wykonywania każdej czynności. Stróże prawa cały czas zwracali uwagę na to, aby nigdy nie przechodzić obok osoby potrzebującej pomocy. Zawsze należy reagować i w przypadku, gdy nie wiemy jak osobiście pomóc rannej osobie, to pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić w takiej sytuacji jest natychmiastowe powiadomienie pogotowia ratunkowego.

Podczas działań ratowniczych najważniejsze są pierwsze 4 minuty. Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, po ok. 4. minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgu. Należy niezwłocznie podjąć resuscytację. Każda utracona minuta zmniejsza szanse na uratowanie życia.

​Ostatnim punktem programu był również wykład z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tą tematyką nie mógł zająć się nikt inny jak przedstawiciele z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wypowiadanych przez funkcjonariuszy uwag i porad.

Powrót na górę strony