Idą święta - nie trać głowy
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, coraz ciaśniej w centrach handlowych, na ulicach. Przygotowania do świąt to swoista gorączka - spieszymy się, jesteśmy roztargnieni, mniej ostrożni. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Aby zniwelować do minimum czyhające na nas zagrożenia, a święta przebiegły w atmosferze spokoju i radości, przypominamy o podstawowych zasadach ostrożności i bezpieczeństwa.
Nie od dziś wiemy, że okres Świąt Bożego narodzenia to okres radości i spokoju. Nieodłącznym atrybutem świąt są prezenty i tradycyjne Polskie potrawy. Wiąże się to wszystko z zakupami dlatego większość z nas czeka w tym okresie wizyta w sklepach, czy centach handlowych.
Pamiętajmy jednak, że miejsca, gdzie gromadzi się duża ilość osób to idealna pożywka dla przestępców.
Każdego roku przed świętami odnotowujemy zwiększoną liczbę kradzieży kieszonkowych, włamań, rozbojów. Wzmożony ruch na ulicach i w sklepach, rozkojarzenie, posiadanie przy sobie większej niż zwykle ilości gotówki, to czynniki sprzyjające rabusiom.
Z troski o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu nowotomyskiego policjanci przed świętami rozpoczęli wzmożone działania prewencyjne. W okresie największej gorączki przygotowań przedświątecznych i w miejscach najbardziej zagrożonych dodatkowe patrole składające się z policjantów i strażników miejskich będę czuwać nad Państwa bezpieczeństwem.
Celem mundurowych jest wzmożona kontrola w okolicy sklepów, targowisk, placówek bankowych, bankomatów, ruchliwych ulic aby nie dochodziło do napadów rabunkowych, włamań i kradzieży.
Policjanci sprawdzać będą także czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego w szczególności czy nie parkują na miejscach parkowania przeznaczonych tylko dla osób niepełnosprawnych, w innych miejscach do tego nie przeznaczonych, a także zagrażających bezpieczeństwu ruchu.
Z pewnością dużą uwagę poświęcą funkcjonariusze niechronionym uczestnikom ruchu drogowego podczas poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym i elementów odblaskowych. Pamiętajmy, że jest to obowiązek każdego pieszego, który może uratować nam życie.
Aby zniwelować do minimum czyhające na nas niebezpieczeństwa nowotomyska policja przygotowała "pigułkę" z poradami.
Warto poświęcić kilkadziesiąt sekund i przypomnieć sobie elementarne zasady ostrożności.
Wybierając się na świąteczne zakupy
- Zwracaj baczną uwagę na otoczenie, ponieważ przestępcą może być nawet dziecko - kieszonkowcy chętnie wykorzystują do drobnych kradzieży niewinnie wyglądających nieletnich.
- Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach o dużym natężeniu ruchu np. sklepy, bazary.
- W trakcie zakupów nie pokazuj zawartości portfela.
- Rzeczy wartościowych, portfela nie noś w reklamówkach (łatwo je przeciąć).
- Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zwiększa to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.
- Torebkę, plecak staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.
- Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki. W publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. zakupami.
- W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu teczek, toreb z zakupami, to także zachęta dla potencjalnego złodzieja.
W podróży pociągiem
- Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
- Zwracaj szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż.
- Staraj się nie podróżować samotnie, unikaj pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych osób, staraj się nie spać w trakcie podróży.
- Opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiaj bagażu bez opieki.
- Nie opowiadaj przygodnym znajomym jakie prezenty wieziesz bliskim i ile pieniędzy masz przy sobie.
W podróży samochodem
- Jeżeli wybierasz się w podróż własnym samochodem sprawdź stan techniczny pojazdu, usuń usterki.
- Unikaj odludnych parkingów i poboczy dróg, korzystaj z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich.
- Jeśli zdecydowaliśmy się zabrać autostopowicza, przyglądajmy mu się bacznie - w przypadku podejrzanego zachowania takiej osoby nie zatrzymujmy się na terenie odludnym, podjedźmy do najbliższej jednostki Policji lub na stację benzynową i poinformujmy funkcjonariuszy o dziwnym zachowaniu pasażera.
- Opuszczając samochód nawet na chwilę pamiętać, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy stale przy sobie, pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.
Opuszczając mieszkanie na kilka dni
- Zawsze dokładnie zamykaj okna i drzwi wejściowe w swoim mieszkaniu (domu), nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę – tę chwilę może wykorzystać złodziej.
- Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na święta, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki itp.
- Przed wyjazdem wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, zakręć krany, zamknij zawór wodny i gazowy.
- Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.
Koniecznie poinformujmy naszego dzielnicowego, gdy
• w naszym bloku lub w otoczeniu domu zauważymy obce osoby,
• nasze mieszkanie stało się nagle obiektem zainteresowania różnego rodzaju akwizytorów (kupców staroci, rzemieślników oferujących różne usługi),
• pod naszą nieobecność ktoś próbował otworzyć drzwi,
• zauważymy, że zamek w drzwiach jest zepsuty i nie możemy go zamknąć,
• odbieramy przez dłuższy czas głuche telefony,
• sąsiedzi informują nas, że ktoś dopytywał się, kiedy najłatwiej nas zastać w domu.
Święta niestety nie dla każdego oznaczają ciepły dom. Mroźne noce są śmiertelnie niebezpieczne dla osób bezdomnych lub nietrzeźwych, które zasnęły na ławce przy bloku lub chodniku. Nie bądźmy obojętni, reagujmy!!!!
Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i powiadomić policję o miejscu przebywania bezdomnego lub poinformować, że na ulicy lub ławce leży człowiek - taka interwencja może uratować komuś życie!!