WDROŻENIE PROGRAMÓW PROFILAKTYCZNYCH PRZEZ DZIELNICOWYCH
Od 1 kwietnia br. na terenie całego województwa wielkopolskiego zostały wdrożone programy profilaktyczne. Każdy Dzielnicowy na podstawie charakterystyki zagrożeń podległego mu rejonu służbowego, opracował program profilaktyczny, mający na celu poprawę bezpieczeństwa w danej dziedzinie oraz eliminację negatywnych zachowań.
23 stycznia br. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wydał decyzję w sprawie przygotowania i przeprowadzenia konkursu na działania profilaktyczne w rejonach służbowych na terenie województwa wielkopolskiego. Celem konkursu było przede wszystkim diagnozowanie i wskazanie lokalnych zagrożeń, a także inicjowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na terenie danego rejonu. Konkurs został przeprowadzony dwuetapowo, na szczeblu Komend Miejskich/Powiatowych, a następnie na szczeblu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W eliminacjach wzięli udział wszyscy dzielnicowi, którzy przedstawili przygotowane przez siebie programy w swoich jednostkach. Powołana komisja miała za zadanie wyłonienie najlepszej z prezentacji. Spośród 18 Dzielnicowych, podlegających pod Komendę Powiatową Policji w Nowym Tomyślu, komisja uznała, iż najlepszy program profilaktyczno-edukacyjny pn. „ALKOHOL NIE JEST COOL” opracował Dzielnicowy mł. asp. Marcin Żmudzin z KPP w Nowym Tomyślu. 21 marca br. wybrany dzielnicowy udał się wspólnie z Policjantem komórki ds. profilaktyki społecznej do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu na II etap konkursu. Zadaniem policjantów było zaprezentowanie opracowanego programu profilaktycznego. Komisja poddała pod ocenę również wiedzę dzielnicowego. I miejsce zajęli policjanci z KPP w Gostyniu uzyskując liczbę 35 punktów. Nowotomyscy Policjanci uzyskali łącznie 29 punktów i tym samym uplasowali się na 16 miejscu. Do konkursu na szczeblu KWP w Poznaniu przystąpiło aż 100 dzielnicowych z 51 jednostek Policji województwa wielkopolskiego.
Dzielnicowi sukcesywnie realizują zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli, a także inicjują dla nich działania pomocowe. Niemniej jednak, każdy z rejonów charakteryzuję się mniejszą bądź większą problematyką z danego zakresu. Wprowadzenie planów profilaktycznych ukierunkowanych na zdiagnozowany problem w danym rejonie, ma przyczynić się do jego eliminacji.