Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany spowodował kolizję

Data publikacji 21.09.2010

butelkaPolicjanci z nowotomyskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który jechał autem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto Mariusz K. nie posiadał uprawnień do kierowania, a bmw którym jechał nie miało ubezpieczenia OC i aktualnych badań technicznych. Jakby tego było mało 39-latek wjechał w motocyklistę. Na szczęście nie odniósł on poważnych obrażeń. Teraz za swój brak odpowiedzialności mężczyzna poniesie surowe konsekwencje.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed 18 w miejscowości Chojniki. Kierujący osobowym bmw jadąc w kierunku Jastrzębska Starego na prostym odcinku drogi wjechał w tył jadącego przed nim motocyklisty. Na miejscu błyskawicznie pojawił się patrol ruchu drogowego. Jak się okazało za kierownicą auta siedział zamroczony alkoholem 39-letni Mariusz K. mieszkaniec gm. Nowy Tomyśl. Badanie alkotestem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po chwili wyszło też na jaw, że mężczyźnie nie wolno jeździć pojazdami mechanicznymi, gdyż nie ma on uprawnień. Stracił je jakiś czas temu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Na tym jednak nie koniec. Dalsza kontrola ujawniła kolejne nieprawidłowości. Albowiem BMW, którym jechał 39-latek nie dość, że nie było ubezpieczone w zakresie OC to również mężczyzna nie posiadał od niego dowodu rejestracyjnego, gdyż jak się okazało dokument ten policjanci zatrzymali mu już wcześniej za brak aktualnych badań technicznych. Teraz 39-latkowi za kompletny brak odpowiedzialności grożą surowe konsekwencje.

Przerażające i niedopuszczalne jest społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem alkoholu. Z policyjnych doświadczeń wynika, że pijani kierowcy często wracają z różnych zakrapianych alkoholem imprez i uroczystości. Nikt z przyjaciół, znajomych, a nawet rodziny nie protestuje, gdy zamroczona alkoholem osoba siada za kierownicą. Organizatorzy takich spotkań zapominają o zapewnieniu bezpiecznego powrotu do domu swoim gościom, a w skrajnych przypadkach pomagają nawet nieprzytomnemu kierowcy wsiąść do auta.
Przypominamy, że zabronione jest kierowanie pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie powyżej 0,2 ‰ ( lub powyżej 0,1 mg/l) alkoholu z tym, że:

- od 0,2 ‰ do 0,5‰ (lub od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l) – jest to stan po użyciu alkoholu i stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny oraz środkiem karnym w postaci "zakazu prowadzenia pojazdów".

- powyżej 0,5‰ ( lub powyżej 0,25 mg/l) – jest to stan nietrzeźwości i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci "zakazu prowadzenia pojazdów" na czas od 1 roku do 10 lat.

Powrót na górę strony