Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebawem ferie zimowe

Data publikacji 06.02.2012

img_4375Zbliżają się ferie. Wszyscy czekamy na nie cały rok. Jednak, aby były udane nie wystarczy piękna pogoda, dobre humory! Ważne jest, aby wesoło spędzając te długo oczekiwane chwile nie zapominać o bezpieczeństwie! Policja przypomina podstawowe formy bezpiecznego wypoczynku .

 

 

Śnieg, mróz, łyżwy, sanki to główne atrakcje tej wspaniałej pory roku. Zabawy na śniegu, aby były udane i sprawiały radość muszą być bezpieczne, dlatego pamiętajcie:

  • Nie rzucajcie zbitym śniegiem w ludzi, zwierzęta – możecie wyrządzić im krzywdę!
  • Nie rzucajcie zbitym śniegiem w przejeżdżające pojazdy, okna – możecie spowodować wypadek lub inne nieszczęśliwe zdarzenie!
  • Wspaniała zabawa, to rzucanie śniegiem do specjalnie przygotowanej tarczy lub celu (może to być drzewo, mur, ulepiona ze śniegu kula lub budowla).
  • Na sankach, nartach zjeżdżajcie tylko w miejscach bezpiecznych, położonych z dala od jezdni!
  • Nie doczepiajcie sanek do pojazdów – grozi to wypadkiem!
  • Jazda na łyżwach to wspaniała zabawa, lecz tylko w miejscach bezpiecznych – specjalnie do tego celu przygotowanych lodowiskach!
  • Zabawa na lodzie, jazda na łyżwach na zamarzniętym stawie, jeziorze lub innym zbiorniku wodnym jest bardzo niebezpieczna – grozi to utonięciem!
  • W czasie zimowych zabaw nie zapomnijcie o ciepłym, nieprzemakalnym ubraniu, czapce, rękawiczkach, ciepłych butach! Na śniegu łatwo przemoczyć ubranie i buty, wtedy o przeziębienie nie trudno!
  • Zima to wspaniała pora do wspólnych zabaw w gronie rodzinnym. Spróbujcie zachęcić do zabaw na śniegu, lodzie waszych rodziców, rodzeństwo. Pokażcie jak można bezpiecznie i wesoło bawić się, zorganizujcie wyścigi na śniegu, wspólne lepienie bałwana, śnieżnych budowli, torów przeszkód.
  • Dla Waszego bezpieczeństwa, informujcie zawsze rodziców, gdzie i z kim udajecie się na spacer, gdzie i z kim będziecie się bawić. Pamiętajcie, zimą wcześnie robi się ciemno, dlatego nie zapomnijcie poinformować rodziców, o której godzinie wrócicie do domu i przestrzegajcie tego czasu

Drodzy Rodzice ! 

W tych dniach Wasze pociechy wyjadą na zimowiska, część z nich pozostanie w domu, ale wszyscy z pewnością będą doskonale bawić się korzystając z zimowej aury. Nie zapomnijcie o ich bezpieczeństwie, przypominajcie o jego zasadach, bądźcie wzorem do naśladowania. Zimowe spacery i wycieczki wykorzystajcie jako okazje do bliższego kontaktu z dzieckiem, a przy okazji zaobserwowanych sytuacji wskazujcie sposoby bezpiecznych zachowań, unikania zagrożeń oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych.


GDZIE, W CO I Z KIM BAWI¡ SIÊ NASZE DZIECI

Gdy spadnie śnieg, chwyci mróz miejsc do zabaw na powietrzu nie brakuje. Na górkach, lodowiskach robi się tłoczno. Jazda na łyżwach, sankach, rzucanie śnieżkami to wspaniała zabawa. Jednak czy zawsze bezpieczna? Corocznie podczas ferii zimowych dochodzi do utonięć, wypadków podczas doczepiania się sankami do pojazdów lub zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni. Równie często zdarzają się u dzieci uszkodzenia ciała spowodowane uderzeniem zbitym, zanieczyszczonym śniegiem. Uczulajmy nasze dzieci na to, aby nie tylko w domu bawiły się bezpiecznie. Zamarznięty staw, kruchy lód, to nie jedyne zagrożenia. Dni wolne od nauki, brak nadzoru dorosłych często sprzyjają pierwszym kontaktom z alkoholem i narkotykami.Niezwykle ważne jest, aby dzieci informowały o tym, gdzie będą się bawić, jaka to będzie zabawa, w czyim towarzystwie. Pozwoli nam to przewidzieć pewne zagrożenia i w porę im zapobiec. Pamiętajmy, zimą wcześnie robi się ciemno, dlatego ustalmy wspólnie godzinę powrotu dzieci do domu i spowodujmy, aby nasze dzieci były widoczne na drodze i wyposażmy je w elementy odblaskowe.

Bezpieczne ferie w miejscu zamieszkania

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Dlatego:

·         nauczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu;

·         dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu;

·         na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.

·         wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia czy życia;

·         warto również przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach;

·         widząc ślizgające się dzieci w pobliżu ulicy należy im zwrócić uwagę i nie tylko wtedy, gdy wśród nich jest nasze dziecko. W tej sytuacji obojętność i brak reakcji osoby dorosłej mogą doprowadzić do tragedii.

·         rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

Wyjeżdżasz na ferie zabezpiecz mieszkanie

·         Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd.

·         Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”.

·         Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką!

·         Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  img_4375 

Powrót na górę strony