Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbąszyń - Pijany kierowca wjechał w pieszych.

Data publikacji 10.02.2010

butelka_2313954Policjanci ze Zbąszynia zatrzymali pijanego kierowcę forda, który wczoraj wieczorem wjechał w idących po chodniku pieszych. Jak się okazało za kierownicą auta siedział zamroczony alkoholem 36-latek. Badanie wykazało, że miał blisko promil alkoholu w organizmie. Na szczęście piesi, nie odnieśli poważnych obrażeń. Teraz za swój brak odpowiedzialności 36-latek nie tylko straci prawa jazdy, ale także może trafić do więzienia i to nawet na dwa lata.

Do zdarzenia doszło przed 22 na ul. Senatorskiej w Zbąszyniu. Kierujący osobowym fordem jadąc od strony pl. Wolności w kierunku centrum miasta, na łuku drogi stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem. Auto zjechało na przeciwny pas ruchu, po czym wpadło na chodnik potrącając idącą tam dwójkę pieszych. Ford zanim się zatrzymał uszkodził jeszcze budynek banku.

Na miejscu błyskawicznie pojawili się zbąszyńscy policjanci. Jak się okazało za kierownicą forda siedział 36-letni Rafał K. mieszkaniec gm. Zbąszyń. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu. Okazało się, że jest pijany. Alkotest wykazał blisko promil. Na szczęście żadna z osób potrąconych przez pijanego 36-latka nie odniosła poważnych obrażeń. Rafał K. nie podróżował sam. Fordem jechał razem z pasażerem. Jego kolega Radosław Ś. był także nietrzeźwy. W jego przypadku alkotest wykazał ponad promil.

Teraz nieodpowiedzialnego kierowcę czeka spotkanie z prokuratorem. Nie uniknie on także tłumaczenia się przed nowotomyskim sądem, który zadecyduje na jak długo mężczyzna straci prawa jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości Rafałowi K. oprócz utraty prawa jazdy grozi także kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przerażające i niedopuszczalne jest społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem alkoholu. Z policyjnych doświadczeń wynika, że pijani kierowcy często wracają z różnych zakrapianych alkoholem imprez i uroczystości. Nikt z przyjaciół, znajomych, a nawet rodziny nie protestuje, gdy zamroczona alkoholem osoba siada za kierownicą. Organizatorzy takich spotkań zapominają o zapewnieniu bezpiecznego powrotu do domu swoim gościom, a w skrajnych przypadkach pomagają nawet nieprzytomnemu kierowcy wsiąść do auta.
Przypominamy, że zabronione jest kierowanie pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie powyżej 0,2 ‰ ( lub powyżej 0,1 mg/l) alkoholu z tym, że:

- od 0,2 ‰ do 0,5‰ (lub od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l) – jest to stan po użyciu alkoholu i stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny oraz środkiem karnym w postaci "zakazu prowadzenia pojazdów".- powyżej 0,5‰ ( lub powyżej 0,25 mg/l)

– jest to stan nietrzeźwości i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci "zakazu prowadzenia pojazdów" na czas od 1 roku do 10 lat.      
Powrót na górę strony